موسسه علمی آموزشی نواندیشان پرتو راه ابریشم

بسیاری از افراد از همان ابتدا با شنیدن نام یو سی مس، چرتکه و عدد، ذهنشان به سمت ریاضی و محاسبات و ... می رود و هیچ گزینه دیگری را متصور نمیشوند. آنها تصورشان از یو سی مس و آموزش محاسبه با چرتکه صرفا تقویت دروس ریاضی است در حالی که این فقط یک اتفاق کوچک است. اصلا قرار بر پرورش ریاضی دان نیست. ریاضی، محاسبه و اعداد روشی برای رسیدن به اهداف بزرگتری است.

یو سی مس یک روش استثنایی برای پرورش ذهن و خلاقیت است و برای کلیه افراد با هر ذهنیت و هر گرایش، کارایی بی نظیری دارد. یوسی مس ظرفیتهای بالقوه ذهن انسان را بالفعل می کند و دریچه ای نو به سمت پیشرفت و تعالی انسان باز میکند. در این سیستم هر فردی بنا به سلیقه و علاقه خود میتواند در شاخه تخصصی و مود علاقه خود بهترین باشد. یک پزشک حاذق، یک هنرمند خلاق، یک مهندس کار آمد، یک مدیر کارآفرین و... .

طرح توسعه محاسبات ذهنی با استفاده از چرتکه (یو سی مس) یک برنامه منحصر به فرد برای رشد کودکان است که در سال ۱۹۹۳ توسط دکتر دینو ونگ در کشور مالزی ابداع گردید؛ از زمان ابداع یو سی مس تا کنون بیش از ۸۰ کشور به عضویت موسسه UCMAS  در آمده‌اند و میلیونها کودک در سراسر جهان از برنامه های آموزشی این سیستم بهره مند شده‌اند، این کشورها عبارتند از: کانادا، استرالیا، ایالات متحده آمریکا، انگلستان، اسپانیا، مالزی، هند، سنگاپور، روسیه، چین، ترکیه، تونس، سودان، سریلانکا و ... میباشد. این سیستم آنقدر توانسته است خوب عمل کند که برخی از کشورها آن را در سیستم آموزش و پرورش و جز مهارتهای فوق برنامه خود قرار داده اند.

آکادمی بین المللی UCMAS عضو فعال انجمن حساب ذهنی و چرتکه ای Zhusuan بوده و تنها موسسه طرح توسعه ذهنی است توانسته در کتاب رکوردهای Limca هند و کتابهای رکورد مالزی(the malaysia book of records )  ثبت شود. همچنین این مجموعه بارها عنوان برترین سیستم آموزشی و کارآفرین را از مجامع مختلف بین المللی (مالزی، کانادا و هند) دریافت کرده است.

مدیران موسسه علمی آموزشی نواندیشان پرتو راه ابریشم (نماینده انحصاری طرح محاسبه ذهنی و چرتکه ای یو سی مس (UCMAS از سال ۱۳۹۰ تا کنون زیر نظر وزارت آموزش و پرورش فعالیت می‌نمایند.

این برنامه دارای ۱۳ ترم برای دانش آموزان ۵ تا ۷ سال و ۱۰ ترم برای دانش آموزان ۸ تا ۱۳ سال و می‌باشد. برنامه UCMAS نه تنها منجر به ایجاد اعتماد به نفس و تسلط در ریاضیات می‌شود، بلکه با ایجاد یک چهارچوب زیربنایی سبب توسعه مهارتهای مورد نیاز یادگیری در مدرسه و زندگی روزمره کودکان می‌شود.

افتخارات موسسه علمی آموزشی نواندیشان پرتو راه ابریشم

چرتکه دانش آموز (سوربان): دارای ۱۷ ردیف بوده که یک مهره در بالا و ۴ مهره در قسمت پایین آن قرار وسیله ای است که محاسبات را به شکل ملموس در دسترس قرار میدهد.

  • سال 1391 (2012) : مسابقه در کشور مالزی برگزار گردید از کشور ایران برای نخستین بار ۷ نفر در مسابقات بین المللی شرکت کردند که یک نفر موفق به کسب مقام سوم گردید.
  • سال 1392 (2013): مسابقه در کشور مالزی برگزار گردید از کشور ایران ۳۸ نفر در مسابقات بین المللی شرکت کردند که ۳ نفر قهرمان، ۳ نفر مقام اول، ۱۲ نفر مقام دوم و ۲۰ نفر موفق به کسب مقام سوم گردیدند.
  • سال 1393 (2014): به دلیل انتشار بیماری ابولا مسابقه در هیچ کشوری برگزار نگردید.
  • سال 1394(2015): مسابقه در کشور هند برگزار گردید از کشور ایران ۵۸ نفر در مسابقات بین المللی شرکت کردند که ۲ نفر قهرمان قهرمانان، ۲ نفر قهرمان، ۸ نفر مقام اول، ۳۱ نفر مقام دوم ۱۵ نفر موفق به کسب مقام سوم گردیدند.
  • سال 1395 (2016): مسابقه در کشور امارات برگزار گردید از کشور ایران ۱۶۱ نفر در مسابقات بین المللی شرکت کردند که ۴ نفر قهرمان قهرمانان، ۶ نفر قهرمان، ۷۰ نقر مقام اول، ۶۵ نفر مقام دوم، ۱۶ نفر موفق به کسب مقام سوم گردیدند.
  • سال 1396 (2017): مسابقه در کشور مالزی برگزار گردید از کشور ایران ۱۶۶ نفر در مسابقات بین المللی شرکت کردند که ۴ نفر قهرمان قهرمانان، ۱۴ نفر قهرمان، ۵۶ نفر اول، ۵۷ نفر دوم، ۳۵ نفر موفق به کسب مقام سوم گردیدند.
  • سال 1397 (2018): مسابقه در کشور مالزی برگزار گردید از کشور ایران ۱۱۷ نفر در مسابقات بین المللی شرکت کردند که ۳ نفر قهرمان قهرمانان، ۲۴ نفر قهرمان، ۴۵ نفر اول، ۲۲ نفر دوم، ۲۳ نفر موفق به کسب مقام سوم گردیدند.
  • سال 1398 (2019): مسابقه در کشور کامبوج برگزار گردید. از کشور ایران ۲۶ نفر در مسابقات بین المللی شرکت کردند که ۱ نفر قهرمان قهرمانان، ۱۰ نفر قهرمان، ۱۰ نفر اول، ۴ نفر دوم، 1 نفر موفق به کسب مقام سوم گردیدند.
  • لازم بذکر است کشور ایران در سالهای ۹۵ و ۹۶ و ۹۷ طی سه سال متوالی موفق به کسب مقام اول جهانی گردید.

آموزش به دانش آموزان استثنایی و روشندل و کسب مقام در مسابقات بین المللی توسط این دانش آموزان طی سالهای ۱۳۹۲و ۱۳۹۵.